At 12h00 Skipper/Boat Race time
1
Armel LE CLÉAC’H BANQUE POPULAIRE VIII
Boat with hydrofoils
Arrived on 19/01/17 at 16:37
Race time : 74d 03h 35m 46s
2
Alex THOMSON HUGO BOSS
Boat with hydrofoils
Arrived on 20/01/17 at 08:37
Race time : 74d 19h 35m 15s (+15h 59m 29s)
3
Jérémie BEYOU MAITRE COQ
Boat with hydrofoils
Arrived on 23/01/17 at 19:40
Race time : 78d 06h 38m 40s (+4d 03h 02m 54s)
4
Jean-Pierre DICK StMICHEL-VIRBAC
Boat with hydrofoils
Arrived on 25/01/17 at 14:47
Race time : 80d 01h 45m 45s (+5d 22h 09m 59s)
5
Yann ELIES QUÉGUINER - LEUCÉMIE ESPOIR
Arrived on 25/01/17 at 16:13
Race time : 80d 03h 11m 09s (+5d 23h 35m 23s)
6
Jean LE CAM FINISTÈRE MER VENT
Arrived on 25/01/17 at 17:43
Race time : 80d 06h 41m 54s (+6d 03h 06m 08s)
7
Louis BURTON BUREAU VALLÉE
Arrived on 02/02/17 at 08:47
Race time : 87d 21h 45m 49s (+13d 18h 10m 03s)
8
Nandor FA SPIRIT OF HUNGARY
Arrived on 08/02/17 at 11:54
Race time : 93d 22h 52m 09s (+19d 19h 16m 23s)
9
Eric BELLION COMMEUNSEULHOMME
Arrived on 13/02/17 at 17:58
Race time : 99d 04h 56m 20s (+25d 01h 20m 34s)
10
Arnaud BOISSIÈRES LA MIE CÂLINE
Arrived on 17/02/17 at 09:26
Race time : 102d 20h 24m 09s (+28d 16h 48m 23s)
11
Fabrice AMEDEO NEWREST - MATMUT
Arrived on 18/02/17 at 10:03
Race time : 103d 21h 01m (+29d 17h 25m 14s)
12
Alan ROURA LA FABRIQUE
Arrived on 20/02/17 at 09:12
Race time : 105d 20h 10m 32s (+31d 16h 34m 46s)
13
Rich WILSON GREAT AMERICAN IV
Arrived on 21/02/17 at 13:50
Race time : 107d 48m 18s (+32d 21h 12m 32s)
14
Didac COSTA ONE PLANET ONE OCEAN
Arrived on 23/02/17 at 08:52
Race time : 108d 21h 50m 45s (+34d 18h 14m 59s)
15
Romain ATTANASIO FAMILLE MARY - ETAMINE DU LYS
Arrived on 24/02/17 at 11:06
Race time : 109d 22h 04m (+35d 18h 28m 14s)
16
Conrad COLMAN FORESIGHT NATURAL ENERGY
Arrived on 24/02/17 at 15:00
Race time : 110d 03h 58m 41s (+36d 22m 55s)
17
Pieter HEEREMA NO WAY BACK
Boat with hydrofoils
Arrived on 02/03/17 at 22:26
Race time : 116d 09h 24m 12s (+42d 05h 48m 26s)
18
Sébastien DESTREMAU TechnoFirst - faceOcean
Arrived on 11/03/17 at 01:40
Race time : 124d 12h 38m 18s (+50d 09h 02m 32s)
ABD
Enda O’COINEEN KILCULLEN VOYAGER - TEAM IRELAND
56d 08h 58m 53%
ABD
Paul MEILHAT SMA
48d 05h 58m 54%
ABD
Stéphane LE DIRAISON COMPAGNIE DU LIT - BOULOGNE BILLANCOURT
46d 11h 58m 48%
ABD
Thomas RUYANT LE SOUFFLE DU NORD POUR LE PROJET IMAGINE
43d 11h 58m 53%
ABD
Sébastien JOSSE EDMOND DE ROTHSCHILD
Boat with hydrofoils
30d 21h 48m 43%
ABD
Kito DE PAVANT BASTIDE OTIO
30d 05h 08m 35%
ABD
Kojiro SHIRAISHI SPIRIT OF YUKOH
27d 20h 38m 27%
ABD
Tanguy DE LAMOTTE INITIATIVES COEUR
21d 15h 13m 1%
ABD
Morgan LAGRAVIÈRE SAFRAN
Boat with hydrofoils
17d 11h 58m 27%
ABD
Vincent RIOU PRB
15d 11h 58m 27%
ABD
Bertrand DE BROC MACSF
13d 11h 58m 13%
Boat with hydrofoils Boat with hydrofoils
Access to ranking history
Processing and calculations : Géovoile, a service by Hauwell Studios

Comparative

Best distance covered in 24h (since the start) :

Best speed in 24h (since the start) :

  • Compare skippers
Snap code

Follow us on Snapchat
vendeeglobe2016